Príčin nekvalitnej tlače môže byť niekoľko, často to ale býva práve tonerová kazeta. Čo ale presne problém spôsobuje? Poradíme vám, ako to zistiť a ako problém vyriešiť.
U niektorých tlačiarní je nutné po naplnení tonera tonerovým práškom vymeniť tiež nutná výmena tonerového čipu. Bez nového čipu väčšina tlačiarní naplnený toner nerozpozná a nebude fungovať. Niektoré tlačiarne umožňujú tlačiť aj bez výmeny čipu, budú vás ale na dochádzajúci toner stále upozorňovať.
Ktoré tonery bez problémov fungujú aj so starým čipom a ktoré iba obmedzene? A kde je potrebná jeho výmena? Podrobnosti nájdete v tomto článku:
Užívatelia často predpokladajú, že tlačový defekt vyriešia tým, že toner znova naplnia. Pokiaľ je ale nižšia kvalita tlače spôsobená závadou tonerovej kazety, naplnenie tonera závadu neodstráni. V takom prípade nezostáva nič iné, než vymeniť toner za nový (prípadne opraviť jeho zlú časť, s čím už odporúčame obrátiť sa na odborníka).
Druhou možnou príčinou nekvalitnej tlače je naplnenie tonera, ktorý nie je na plnenie vhodný. Viac o tom, ktoré tonery odporúčame naplniť sa dozviete v tomto článku:
Použitie správneho tonerového prášku je tiež dôležité. Príčinou problému môže byť aj zmiešanie starého a nového tonerového prášku pri plnení.
Optický valec (OPC) je zelený alebo hnedý valček a je veľmi dôležitá súčiastka tonerovej kazety alebo zobrazovacej jednotky, ktorá má zásadný vplyv na kvalitu tlače. Akékoľvek poškodenie optického valca sa ihneď negatívne prejaví na kvalite tlače.
Riešenie:
Poškodený alebo opotrebovaný optický valec nie je možné nijako opraviť. Spravidla je nutné vymeniť celú tonerovú kazetu alebo zobrazovaciu jednotku, ktorej je súčasťou.
Technicky zdatní používatelia sa môžu pokúsiť o výmenu samostatného optického valca. Jedná sa však o servisný úkon, ktorý je lepšie zveriť odborníkom.
Tonerový čip slúži k správnej identifikácii tonerovej kazety a ku komunikácii medzi kazetou a tlačiarňou. Nefunkčný čip nemá vplyv na kvalitu tlače, ale spôsobuje chybové hlásenie tlačiarne, kvôli ktorému tlačiareň nemusí tlačiť.
Ak tlačiareň toner nerozpozná, môže sa objaviť niektoré z týchto chybových hlásení:
vložte toner
nekompatibilný toner
nesprávny toner
nie je toner
Problémy môže tiež spôsobovať neaktuálny čip. Niektorí výrobcovia (najmä HP a Lexmark) pravidelne a často bez vášho vedomia aktualizujú firmvér (interný softvér) vašej tlačiarne tak, aby tlačiareň neoriginálne tonery vôbec neakceptovala. Ak chcete používať kompatibilné alebo renovované tonery, odporúčame tieto aktualizácie vypnúť.
Niektoré tlačiarne umožňujú použitie tonerov bez čipu s obmedzením niektorých funkcií. Pri použití takého tonera sa na displeji tlačiarne obvykle objaví upozornenie alebo chyba.
Riešenie:
Prvou pomocou môže byť očistenie kontaktu na čipe a kontrola správneho usadenia v toneri. V tlačiarňach HP býva tiež častým problémom oranžová krytka čipu. Tu je nutné pri inštalácii tonera odstrániť.
Ak tieto opatrenia nepomôžu, je nutné chybný čip vymeniť za nový. Je pritom dôležité, aby nové čipy boli určené pre náš región. Čipy pre iný región (nakúpené napríklad zo zahraničia) nemusia v tlačiarni fungovať alebo ju môžu aj poškodiť.
Stierka optického valca stiera tonerový prach z optického valca. Je s ním v priamom kontakte a postupom času starne, tvrdne a žltne. Staré stierky OPC valca už neplnia dobre svoju funkciu, čo sa prejaví na kvalite tlače.
Stránky s nechceným šedým pozadím. Na optickom valci je zároveň viditeľná vrstva tonerového prášku.
Riešenie:
Poškodenú stierku nemožno opraviť a je nutné ju vymeniť za novú. Opäť sa jedná o servisný úkon.
Regulačná stierka zaisťuje rovnomerné rozloženie tonerového prášku na magnetickom valci. Môže byť vyrobená z rôznych materiálov. Kovové regulačné stierky, ktoré nájdeme najmä v toneroch Brother, Konica Minolta alebo v optických jednotkách OKI, sa často zanášajú. Je nutné ich pri renovácii čistiť, inak nebude tlač kvalitná.
Zanesená kovová regulačná stierka sa prejavuje bielymi pruhmi po celej dĺžke vytlačenej stránky. Postupom času sa pruhy zvýrazňujú.
Zanesenie stierky môže mať za následok aj bledé výtlačky, čo je zrejmé najmä pri tlači obrázkov.
Riešenie:
Zanesenú kovovú stierku je nutné vyčistiť alebo vymeniť. Ideálnym prostriedkom na čistenie je izopropanol, ktorý nezanecháva na stierkach žiadne stopy.
Úlohou magnetického valca je prenos tonera zo zásobníka na optický valec. S jeho opotrebovaním prichádzajú tiež tlačové chyby. Najčastejšia je bledá tlač najmä pri tlači odtieňov šedej a čiernych / plnofarebných plôch.
Riešenie:
Opotrebovaný magnetický valec nie je možné opraviť a jeho výmena, ktorá je servisným úkonom, sa obvykle neoplatí. Závady s ním súvisiace sa riešia výmenou celého tonera alebo fotovalca.
PCR valec (Primary Charge Roller) slúži k vymazaniu statických nábojov z OPC valca. Jeho poškodenie sa prejavuje rôznymi spôsobmi.
Lokálne poškodenie na povrchu PCR valca sa prejavuje opakujúcimi sa chybami tlače (pričom vzdialenosť medzi vadami zodpovedá obvodu PCR valca).
Čierne stránky môžu byť dôsledkom zlého elektrického kontaktu PCR valca s tonerom.
Riešenie:
Opotrebovaný alebo poškodený PCR valec nie je možné opraviť. Závady s ním súvisiace sa riešia výmenou celého tonera alebo fotovalca.
Zistili ste, že potrebujete vymeniť čip, toner, zobrazovaciu jednotku alebo doplniť tonerový prášok? Správny diel do vašej tlačiarne ľahko nájdete pomocou vyhľadávacieho poľa nižšie.
Stačí do neho zadať model vašej tlačiarne alebo jeho časť. Napríklad pre vyhľadanie spotrebného materiálu do tlačiarne Brother DCP-L3550cdw, stačí napísať L3550.
Pozrite sa do poradne, v ktorej nájdete veľa ďalších užitočných rád a informácií. Pokiaľ riešenie nenájdete, kontaktujte nás a pomôžeme vám vybrať správny produkt, ktorý bude vo vašej tlačiarni bezchybne fungovať.